Moje konto
Ktoś, kto nie widzi, kiedy trzeba, a kiedy nie trzeba poszukiwać dowodu - to ktoś nie wychowany.
„Metafizyka”, IV, 1006a i nast.
Arystoteles wwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww

Wykłady

Całoroczny cykl
wykładów - opłata 800zł
za rok akademicki

Pojedynczy wykład – 35 zł
Istnieje możliwość uczestnictwa w wybranym wykładzie w
Centrum Łowicka lub online. Link do wykładu wysyłamy najpóźniej dzień przed wykładem.

Nagrania wykładów z poprzednich lat

W roku akademickim 2024-25 przygotowaliśmy bogaty program prezentujący tematy filozoficzne, historyczne i przyrodnicze. 

Seria trzech wykładów odbywa się raz w miesiącu od października do maja, zawsze w sobotę. Spotykamy się w Centrum Łowicka, ul. Łowicka 21, w Warszawie. Zajęcia zaczynają się o g. 10.00. i trwają do 14.30. Jedna z przerw jest dłuższa (30 min) i pozwala na zjedzenie obiadu w miejscowej kawiarence. (Centrum Łowicka ma świetną i stosunkowo tanią kuchnię).

Osoby spoza Warszawy lub niemające możliwości dotrzeć do Centrum Łowicka, mogą spotkać się z nami przy swoim komputerze, uczestnicząc na żywo w wykładach dzięki platformie Zoom. Uczestnicy całorocznych wykładów mają także dostęp do ich nagrań i mogą je odsłuchiwać w ciągu całego roku
akademickiego.

Słuchacze, którzy nie opuszczą więcej niż dwie soboty, jeśli wyrażą takie życzenie, otrzymają na końcu roku akademickiego dyplom uczestnictwa. Nasze dyplomy mają charakter symboliczny i ewentualnie sentymentalny, nie są dokumentem prawnym.

Tematy wykładów

Historia II RP po zamachu majowym – prof. Tomasz Nałęcz

Pełzający autorytaryzm II RP, problemy polityczne, gospodarcze, społeczne. Profesor Tomasz Nałęcz spotka się z nami cztery razy, by wyłuszczyć te kwestie problemy w wykładzie cyklu wykładów Dzieje Drugiej Rzeczpospolitej. Od zamachu majowego .

Filozof o fizyce – prof. Marek Woszczek

Fizyka kwantowa przeczy zdrowemu rozsądkowi. Jeden obiekt jest ponoć równocześnie w dwóch miejscach. To absurd! A jednak  działa. Urządzenia działają, doświadczenia empiryczne są poprawne. Może właśnie filozof, znawca zagadnienia, potrafi rzecz wyjaśnić? 

Tym razem zagadnienia fizyki kwantowej nasz wykładowca będzie badał w świetle filozoficznego pojęcia wolności.  kolejne spotkanie z prof. Markiem Woszczekiem (UAM), który pasjonująco i klarownie o tych niejasnych i ciemnych rzeczach opowiada.

Kultura starożytności – prof. Paweł Janiszewski

O kolorach, o śmiechu i śmieszności, o linearnym lub nielinearnym oglądzie świata, ciągłości lub nieciągłości czasu, o tym dlaczego ludzie Wschodu i zachodu myślą inaczej. Profesor Janiszewski wprowadza w nas w antyczny świat, w tamtą wrażliwość, kulturę, odmienną percepcja życia.


 Mózg i jego tajemnice – dr Paweł Boguszewski

Neurobiologia to dziś jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dyscyplin. Nadszedł czas na małe uporządkowanie tej olbrzymiej wiedzy. Dr Paweł Boguszewski (Instytut Nęckiego) przedstawi nam problem biologicznego rozumienia inteligencji. Mamy inteligencję ludzką, zwierzęcą, sztuczną. Temat jest ciągle na czasie .

Zrozumieć Gilles’a Deleuze’a  – prof. Michał Herer

Francja w XX wieku to filozoficzna potęga. Bergson, Bataille, Sartre, Camus,  Foucault, Derrida i… Gilles Deleuze. Należy on do ścisłej czołówki. Myśl jego jednak jest niekiedy trudna do uchwycenia. Stąd potrzebujemy pomocy, z którą przychodzi nam prof. Michał Herer.  Czy da się zrozumieć Powtórzenie i różnicę Deleuza? Spróbujemy! A jego wieloletnia współpraca z włoskim psychoanalitykiem Guattarim. Jak do tego doszło? O to pytamy naszego gościa. 

Greckie źródła Ewangelii Łukasza – prof. Jan Kozłowski

Prof. Kozłowski (Instytut Filologii Klasycznej UW) bada literackie wpływy klasyczny tekstów greckich na teksty Biblii. Tym razem opowie nam o nawiązaniach do Bachantek Eurypidesa w listach św. Pawła, oraz o pierwszych słowach Biblii, które nie mogłyby zostać napisane bez lektury Teogonii Hezjoda

…. – prof. Marek Węcowski

Dietrich Bonhoeffer w 80 rocznicę śmierci  – prof. Jerzy Sojka

Τeologia protestancka ma swoje wielkie nazwiska w XX wieku. Bohoeffer jest jednym nich. 

Opis przygotował: Tadeusz Bartoś, dyrektor programowy WSFTe