Nic nie czyni człowieka bardziej wolnym niż radość. Radość wyzwala umysł i napełnia go spokojem
Nachman z Bracławia
Ktoś, kto nie widzi, kiedy trzeba, a kiedy nie trzeba poszukiwać dowodu - to ktoś nie wychowany ("Metafizyka", IV, 1006a i nast.)
Arystoteles
Gdy ktoś chętnie maszeruje w szeregu, to już zasługuje na moją pogardę, bo tylko przez przeoczenie zachował mózg - całkowicie wystarczyłby takiemu człowiekowi szpik kostny
Albert Einstein
Ani jedna osoba, ani pewna liczba osób nie ma prawa powiedzieć innej dojrzałej ludzkiej istocie, że nie wolno jej robić z sobą dla swego własnego dobra, co jej się żywnie podoba ("O wolności")
John Stuart Mill
Wszyscy chcą naszego dobra. Nie dajcie go sobie zabrać.
Stanisław Jerzy Lec
Ludzie, którzy piszą wiele książek, dowodzą w ten sposób, że nie mają nic do powiedzenia
Martin Heidegger
Przebaczenie znaczy zwykle po prostu zapomnienie (…). Zamiast być cnotą, graniczy z bezbożnym, pozbawionym szacunku zaniedbaniem. Bogowie wybaczają niewiele i tylko z rzadka (…). Bogowie chcą być pamiętani; oni nie proszą o wybaczenie za zamęt i spustoszenie, jakie wywołują; chcą, żeby wywoływane przez nich zamęt i spustoszenie były pamiętane (…). Ciągłość przekleństwa, żalu i urazy zachowuje i utrwala w świadomości wartość przodków, wrogów i przyjaciół (…). Przebaczenie wymazuje to wszystko i tym samym unieważnia historię. A wtedy człowiek zaczyna niczym małe dziecko, tabula rasa, nie dysponując żadną wiedzą na temat natury człowieka, głębi duszy, na temat bogów
James Hillman
Ty miłych udręk umysłom przysparzasz zdrętwiałym (...) ty zawiedzionym nadzieję przywracasz, ty biedakowi przyprawiasz rogi, że za nic ma królów groźby, za nic oręż złowrogi (apostrofa do wina)
Horacy
czy bogowie lubią to, co zbożne dlatego, że ono jest zbożne, czy też ono jest dlatego zbożne, że je bogowie lubią
Sokrates (Eutyfron)

W roku akademickim 2020-2021 program wykładów związany będzie zwyczajowo z wiodącymi tematami WSFT. Kontynuować będziemy tematykę ewolucji teologii protestanckiej dzięki wykładom dr hab. Jerzego Sojki z Akademii Teologii Chrześciańskiej w Warszawie. Wybitnych przedstawicieli teologii katolickiej w XX wieku przedstawi dr Sebastian Duda z Laboratorium Więzi.

 

Niemiecki idealizm w filozofii - to temat trudny, mający olbrzymią bibliotekę komentarzy. Poprosiliśmy więc prof. jakuba Kloc-Konkołowicza z Wydziału Filozofii UW o serię przybliżeń najważniejszych wątków tej filozofii. 

 

Biblia Hebrajska to historia wielu ludów, Egipcjan, Babilończyków, Fenicjan. O nich opowie prof. Łukasz Niesiołowski-Spano z Wydziału Historycznego UW. 

 

Tematy historyczne są stale obecne w naszym programie. Kultura Grecji z okresu archaicznego i klasycznego (VI-V w. p.n.e) nie przestaje fascynować. Będzie o tym opowiadał prof. Marek Węcowski z Wydziału Historycznego UW. Epidemie i zarazy starożytnego Rzymu to temat wykładów prof. Pawła Janiszewskiego (WH UW).  

 

Szczegółowy program można znaleźć w zakładce  WYKŁADY.

 

Zapraszamy