Nic nie czyni człowieka bardziej wolnym niż radość. Radość wyzwala umysł i napełnia go spokojem
Nachman z Bracławia
Ktoś, kto nie widzi, kiedy trzeba, a kiedy nie trzeba poszukiwać dowodu - to ktoś nie wychowany ("Metafizyka", IV, 1006a i nast.)
Arystoteles
Gdy ktoś chętnie maszeruje w szeregu, to już zasługuje na moją pogardę, bo tylko przez przeoczenie zachował mózg - całkowicie wystarczyłby takiemu człowiekowi szpik kostny
Albert Einstein
Ani jedna osoba, ani pewna liczba osób nie ma prawa powiedzieć innej dojrzałej ludzkiej istocie, że nie wolno jej robić z sobą dla swego własnego dobra, co jej się żywnie podoba ("O wolności")
John Stuart Mill
Wszyscy chcą naszego dobra. Nie dajcie go sobie zabrać.
Stanisław Jerzy Lec
Ludzie, którzy piszą wiele książek, dowodzą w ten sposób, że nie mają nic do powiedzenia
Martin Heidegger
Przebaczenie znaczy zwykle po prostu zapomnienie (…). Zamiast być cnotą, graniczy z bezbożnym, pozbawionym szacunku zaniedbaniem. Bogowie wybaczają niewiele i tylko z rzadka (…). Bogowie chcą być pamiętani; oni nie proszą o wybaczenie za zamęt i spustoszenie, jakie wywołują; chcą, żeby wywoływane przez nich zamęt i spustoszenie były pamiętane (…). Ciągłość przekleństwa, żalu i urazy zachowuje i utrwala w świadomości wartość przodków, wrogów i przyjaciół (…). Przebaczenie wymazuje to wszystko i tym samym unieważnia historię. A wtedy człowiek zaczyna niczym małe dziecko, tabula rasa, nie dysponując żadną wiedzą na temat natury człowieka, głębi duszy, na temat bogów
James Hillman
Ty miłych udręk umysłom przysparzasz zdrętwiałym (...) ty zawiedzionym nadzieję przywracasz, ty biedakowi przyprawiasz rogi, że za nic ma królów groźby, za nic oręż złowrogi (apostrofa do wina)
Horacy
czy bogowie lubią to, co zbożne dlatego, że ono jest zbożne, czy też ono jest dlatego zbożne, że je bogowie lubią
Sokrates (Eutyfron)

We wrześniu rozpoczniemy zapisy na rok akademicki 2022/23.

Zapraszamy w nowym roku akademickim  jak zwykle na wykłady w soboty raz w miesiącu oraz na wtorkowe seminaria filozoficzne prowadzone przez prof. Tadeusz Bartosia.

Podobnie jak w tym roku zajęcia będą odbywać się w Centrum Łowicka, a kto nie może pojawić się na miejscu będzie mógł na żywo uczestniczyć w wykładach przez platformę internetową. 

Intensywnie pracujemy nad ciekawym programem wykładów i seminariów na nowy rok akademicki. Jest wiele propozycji, sugestii, pomysłów, będziemy wybierać i układać. Niestety nie wszystkie projekty możemy zrealizować w jednym czasie. Będzie więc nam prawdopodobnie potrzebny także następny rok akademicki i może jeszcze wiele innych następnych lat.

 

Zapraszamy we wtorek 10 maja, g. 19.00 do Centrum Łowicka. Z profesorem Klausem Bachmannem, autorem ksiązki Problem z Guliwerem rozmawiać będzie Tadeusz Bartoś.

Spotkanie będzie transmitowane na żywo na naszej platformie Youtube: YouTube WSFT.

 

W najbliższą środę, 13 kwietnia, o godz 17.30 w Kościele św. Marcina, ul. Piwna 9/11, odbędzie się msza w Jego intencji.

Zapraszamy na wykłady, które nie mogły się odbyć w planowanym terminie. Wysłuchamy ich na platformie Zoom. Dostępne też będą nagrania https://www.wsft.edu.pl/strefa-studenta.

Link do wykładów prześlemy drogą mailową.

5 maja, g. 19.00, prof. Łukasz Niesiołowski-Spano, Hellenizacja religii żydowskiej, cz. II.

Będziemy rozmawiać o Jezusie. Temat rzec by można wiecznie żywy. Zapraszamy w środę 23 marca do Centrum Łowicka, g. 19.00. 

Transmisja na naszej stronie Youtube: link