Moje konto

Trwają zapisy na nowy rok akademicki. Zapraszamy!

Zapraszamy na kolejny rok akademicki w Studium Filozofii i Historii Idei WSFT. Jak sama nazwa wskazuje (całkiem nowa nazwa), nasi wykładowcy to specjaliści zarówno z historii jak i z filozofii. Trwają zapisy. Serdecznie zapraszamy. 

Omówienie programu w zakładce Program. Szczegółowy program wykładów w zakładce Wykłady

Zapisywać się można przez stronę internetową, zakładkę Zapisy.

*** 

Nowa nazwa pozwala nam na kontynuację, ale równocześnie wprowadza ważne dla nas zmiany. Bardziej odzwierciedla profil naszego Studium. Wykłady z historii starożytnej Grecji to także historia kultury, idei, które wytwarzali, i zarazem tło dla początków filozofii. Historia Rzymu to także idee polityczne, społeczne, podobnie historia chrześcijaństwa, to splot myśli religijnej, filozofii, lecz także ważny etap ewolucji zachodniej kultury.

Przyglądamy się rozmaitym religiom, ich powstaniu i rozwojowi, z zewnątrz, niekonfesyjnie – tak jak zwykło się robić na salach uniwersyteckich. Chrześcijaństwo, jego początki, sama postać Jezusa, jak widzą ją historycy, niekoniecznie kościelni – to temat, do którego wracamy regularnie. Są też oczywiście niezwykle interesujące aspekty narodzin chrześcijaństwa jako zorganizowanej grupy ludzi, historia instytucji, z własną doktryną, historia tego, jak ewoluuje ich samorozumienie w II, III, IV wieku, oraz jak patrzyli na nich inni obywatele Cesarstwa. Podobnie mieliśmy i będziemy mieli w programie wykłady o historii innych religii, judaizmu, islamu, buddyzmu. 

Filozofia dziś to nie tylko filozofia, ale to filozofowie zajmujący się tym, co wnoszą do naszego rozumienia świata nauki przyrodnicze. Stąd pojawiają się nas regularnie wykłady ze współczesnej neurobiologii, fizyki. 

Mamy więc w WSFT zarazem filozofię i historię idei.

serdecznie zapraszam

Tadeusz Bartoś

dyrektor programowy WSFT