Moje konto

Seminarium heideggerowskie: “Bycie i czas”, “Wprowadzenie do metafizyki”, “Co zwie się myśleniem”


Co dwa tygodnie spotykać się będziemy na wspólnej lekturze  głównego dzieła Martina Heideggera Bycie i czas.

W poprzednim roku pracowaliśmy systematycznie czytając wpólnie tekst zdanie po zdaniu. Dzieło jest ogromne, jesteśmy dalej we Wprowadzeniu. Dlatego w tym roku spróbujemy zaglądać w różne miejsca tego dzieła, by szybciej wyrobić sobie obraz zamysłu autora, lepiej zrozumieć ku czemu zmierzają szczegółowe analizy z poszczególnych rozdziałów.

Ponadto ustalenia Bycia i czasu będziemy konfrontować z innymi tekstami Heideggera, takimi jak Wprowadzenie do metafizyki, oraz Co zwie się myśleniem.

Celem naszej pracy jest praktyka, ćwiczenie myślenia filozoficznego, proponowanego przez Hedeggera. Różne dziedziny wiedzy mają swoje osobliwości. Teoria rozumienia, zwana hermeneutyką jest jednym z najważniszych punktów odniesienia dla współczenej filozofii.

Wspólną lekturę prowadził będzie Tadeusz Bartoś, Spotkania co dwa tygodnie we wtorki o g. 19.00 w Centrum Łowicka, s. 24. Pierwsze spotkanie 16 października 2018, następne 30 października, itd. co dwa tygodnie. W ciągu roku możliwe jest odwołanie kilku spotkań z uwagi na inne zajęcia prowadzącego. 

Na stronie Zapisy należy zaznaczyć odpowiednią rubrykę z seminarium heideggerowskim. Przebieg seminarium będzie nagrywany. Nagrania do prywatnego użytku uczestników seminarium. Kto nie wyraża zgody na nagrywanie ma dwie możliwości, albo zrezygnować z uczestnictwa, albo podczas seminarium konsekwentnie milczeć. Serdecznie zapraszam.