Nic nie czyni człowieka bardziej wolnym niż radość. Radość wyzwala umysł i napełnia go spokojem
Nachman z Bracławia
Ktoś, kto nie widzi, kiedy trzeba, a kiedy nie trzeba poszukiwać dowodu - to ktoś nie wychowany ("Metafizyka", IV, 1006a i nast.)
Arystoteles
Gdy ktoś chętnie maszeruje w szeregu, to już zasługuje na moją pogardę, bo tylko przez przeoczenie zachował mózg - całkowicie wystarczyłby takiemu człowiekowi szpik kostny
Albert Einstein
Ani jedna osoba, ani pewna liczba osób nie ma prawa powiedzieć innej dojrzałej ludzkiej istocie, że nie wolno jej robić z sobą dla swego własnego dobra, co jej się żywnie podoba ("O wolności")
John Stuart Mill
Wszyscy chcą naszego dobra. Nie dajcie go sobie zabrać.
Stanisław Jerzy Lec
Ludzie, którzy piszą wiele książek, dowodzą w ten sposób, że nie mają nic do powiedzenia
Martin Heidegger
Przebaczenie znaczy zwykle po prostu zapomnienie (…). Zamiast być cnotą, graniczy z bezbożnym, pozbawionym szacunku zaniedbaniem. Bogowie wybaczają niewiele i tylko z rzadka (…). Bogowie chcą być pamiętani; oni nie proszą o wybaczenie za zamęt i spustoszenie, jakie wywołują; chcą, żeby wywoływane przez nich zamęt i spustoszenie były pamiętane (…). Ciągłość przekleństwa, żalu i urazy zachowuje i utrwala w świadomości wartość przodków, wrogów i przyjaciół (…). Przebaczenie wymazuje to wszystko i tym samym unieważnia historię. A wtedy człowiek zaczyna niczym małe dziecko, tabula rasa, nie dysponując żadną wiedzą na temat natury człowieka, głębi duszy, na temat bogów
James Hillman
Ty miłych udręk umysłom przysparzasz zdrętwiałym (...) ty zawiedzionym nadzieję przywracasz, ty biedakowi przyprawiasz rogi, że za nic ma królów groźby, za nic oręż złowrogi (apostrofa do wina)
Horacy
czy bogowie lubią to, co zbożne dlatego, że ono jest zbożne, czy też ono jest dlatego zbożne, że je bogowie lubią
Sokrates (Eutyfron)

W tym roku proponujemy 2 seminaria filozoficzne i jedno teologiczne:


• Seminarium filozoficzne, Martin Heidegger, Przyczynki do filozofii, prowadzi prof. Tadeusz Bartoś – opłata roczna 400 zł.
• Seminarium filozoficzne: Fryderyk Nietzsche, Poza dobrem i złem, prowadzi prof. Tadeusz Bartoś – opłata roczna 400 zł.
• Seminarium teologiczne: Ewangelia św. Marka, prowadzi dr Piotr Ashwin-Siejkowski – oplata za semestr 300 zł.

Jeśli ktoś zapisze się na dwa seminaria filozoficzne roczna opłata wyniesie 600 zł za całość.


Seminaria filozoficzne odbywają się stacjonarnie co dwa tygodnie, naprzemiennie, w każdy wtorek, godz. 19.00. Zajęcia prowadzi prof. Tadeusz Bartoś


Osoby niemające możliwości dotrzeć na miejsce, mogą uczestniczyć w seminarium za pośrednictwem Internetu poprzez aplikacje Zoom. Zarejestrowani uczestnicy seminariów otrzymają link i kod dostępu do zajęć. Pierwsze seminarium „F. Nietzsche Poza dobrem i złem” 19 października 2021. W kolejny wtorek seminarium heideggerowskie.


Seminarium teologiczne odbywać się będzie wyłącznie online, co dwa tygodnie w środy o g. 19.00. i poprowadzi je z Londynu dr Piotr Ashwin-Siejkowski. Pierwsze spotkanie 20 października 2021. Słuchacze, którzy zapisali się na to seminarium i uiścili opłatę, otrzymają link i kod dostępu do zajęć na platformie Zoom.

Zgłoszenie uczestnictwa w zajęciach Warszawskiego Studium Filozofii i Teologii

Rok akademicki 2021/2022

Zapisy

Fields marked with * are required